Jak dbać o obuwie skórzane?

Buty skórzane są drogie, jednak odpowiednio dobrane mogą służyć nam przez wiele lat. Do tego są to buty bardzo wygodne, doskonale chroniące stopę i dające wysoki komfort chodzenia. Jednak, aby obuwie skórzane służyło przez długie lata należy o nie odpowiednio dbać – czyścić w specjalistycznymi środkami i zabezpieczać przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jak dbać o podeszwę w butach skórzanych?

Najwyższej jakości obuwie skórzane posiada wykonane ze skóry podeszwy. Takie rozwiązanie pozwala na przepływ powietrza (skóra stóp może oddychać), a buty dostosowują się łatwiej do kształtu stopy. Wadą podeszw wykonanych ze skóry jest to, że są śliskie i często zdzierają się szybciej niż podeszwy wykonane z innych materiałów. Wiele osób zapomina, że i tę część buta należy odpowiednio pielęgnować i zabezpieczać. Jak zatem zadbać o skórzaną podeszwę buta?

Przed pierwszym ubraniem obuwia ze skórzaną podeszwą poleca się zanieść je do szewca, który je podzeluje. Zelowanie należy powtarzać raz na pół roku. Pozwoli to na zachowanie eleganckiego wyglądu buta oraz komfortu chodzenia. To czego nie należy robić, to samodzielne podklejanie uszkodzonej podeszwy gumą przy użyciu kleju typu butapren. Jego struktura niszczy pory skóry i wnika głęboko w podeszwę. Może to doprowadzić nawet do tego, że w czasie noszenia butów będzie odczuwalne nieprzyjemne pieczenie i parzenie.

Czytaj również  Modna mama – jak skompletować look?

Jak odżywić obuwie wykonane ze skóry?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów mających odżywić skórę oraz poprawić jej wygląd. Cholewki wykonane ze skóry, która jest już zniszczona najlepiej odżywić preparatem w kremie. Wybierając produkt należy pamiętać o doborze odpowiedniego odcienia kremu lub kupić produkt transparentny. Lepiej zawsze wybrać produkt o ton ciemniejszy od koloru skóry, gdyż jaśniejszy podkreśli jej zagłębienia. Do wcierania kremu najlepiej użyć miękkiej szmatki.

Produkt należy pozostawić na ok. 20 minut. Po zastosowaniu kremu buty skórzane są gotowe do dalszych czynności – nakładania pasty. Po wypolerowaniu kremu koloryt skóry cholewki staje się równomierny i nieco matowy.

Jaką pastę wybrać do butów skórzanych?

Najlepiej sprawdzi się tradycyjna pasta na bazie wosku w niewielkim pudełku. Na rynku dostępne są też produktu z gąbeczką o wodnej konsystencji. Dają one szybkie efekty. Jednak o wiele bardziej krótkotrwałe niż tradycyjna pasta. Produkty o płynnej konsystencji czasem zawierają też składniki, które przy dłuższym stosowaniu mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę, z której wykonany jest but.

Czytaj również  Jak nosić koszulki w stylu oversize?

Jak czyścić buty skórzane?

Raz na jakiś czas przed przystąpieniem do pastowania warto użyć produktu typu renowator. Pozwala on na usunięcie poprzednich warstw nakładanej na skórę pasty. Przed nałożeniem produktu należy oczyścić buty z zabrudzeń. Jeśli buty wymagają czyszczenia wilgotną szmatką przed nałożeniem renowatora należy poczekać aż wyschną. Po nałożeniu produktu należy odczekać kilka minut i zetrzeć go suchą szmatką.

Pastę należy bardzo dokładnie nakładać na buty. W razie potrzeby można użyć do tego starej szczoteczki do zębów. Po nałożeniu pasty buty skórzane najlepiej zostawić na noc lub na kilka godzin, aby pasta mogła wniknąć w strukturę cholewki.

Do polerowania buta należy użyć szczotki o miękkim włosiu. Dzięki długim pociągnięciom szczotki cholewka nabierze pięknego blasku. Dodatkowo polerowany but można przetrzeć lekko zwilżoną zimną wodą i octem szmatką. Taki zabieg zwiększy blask polerowanej skóry.