W tym artykule dowiesz się:
Wypad w góry to doskonały pomysł na spędzenie wakacji. Liczyć bowiem w tym przypadku można na efektowne widoki i malownicze okoliczności przyrody. Jednak nie zawsze górskie wędrówki są przyjemnością. Wszystko to przez nieodpowiednie zadbanie o komfort swoich stóp. O czym więc należy pamiętać, wyjeżdżając w góry? O butach, skarpetkach, plastrach i Scholl wkładkach.
Odpowiednie obuwie i skarpetki
Na górską wędrówkę należy zawsze zabrać ze sobą odpowiednie obuwie. Nie trzeba od razu inwestować majątku, na początek powinny sprawdzić się buty przeznaczone do trekkingu terenowego. Muszą być one przede wszystkim wygodne. Dobrze, gdy posiadają podeszwę antypoślizgową, są nieprzemakalne i skutecznie osłaniają kostkę. Buty są w przypadku wypadów w góry najważniejsze. Warto je też wcześniej rozchodzić, aby nie skończyć z bolesnymi otarciami.
Nie wolno też bagatelizować w tym przypadku wyboru skarpetek. Do butów trekkingowych przeznaczone są modele nieco wyższe i grubsze i standardowe. Ich zadaniem jest zapewnienie dodatkowej amortyzacji i ochrona przed otarciami. Przy okazji powinny odprowadzać wilgoć na zewnątrz butów. Dobrym rozwiązaniem są skarpety wykonane ze specjalnych włókien syntetycznych bądź wełny merino (w zimie).
Wkładki do obuwia Scholl
Scholl wkładki do obuwia to na rynku pewna nowość, która jednak już zdobyła szerokie grono zadowolonych użytkowników. Zadaniem wkładek jest amortyzacja wstrząsów i ochrona stóp podczas chodzenia np. po górach. Dzięki nim zmniejsza się obciążenie stawów, a degeneracja chrząstki stawowej nie postępuje. Co więcej, Scholl wkładki są specjalnie profilowane, aby w prawidłowy sposób rozłożyć ciężar ciała na powierzchni stopy i wspomagać jej łuk, zapewniając dobrą stabilność. Wkładki można przy tym dopasować bez problemu do swojego obuwia.
Skuteczna walka z odciskami i pęcherzami
Odciski w przypadku górskich wędrówek to prawdziwa zmora. Mogą one mieć dwie formy – nagniotków i modzeli. Powodują one dyskomfort i znacznie utrudniają chodzenie. Na ogół powstają na skutek źle dobranego obuwia. Skóra uciskana rogowacieje, tworzy coraz grubszą warstwę, która z czasem wbija się i powoduje stan zapalny. Co robić w takiej sytuacji?
Trzeba przede wszystkim przeciwdziałać powstawaniu odcisków poprzez noszenie odpowiedniego obuwia i skarpetek. Z pomocą przychodzą również wspomniane Scholl wkładki i specjalne kliny międzypalcowe. Na noc stopy warto smarować kremem, aby je nawilżyć i zapobiec ewentualnemu zrogowaceniu. Dobrym rozwiązaniem jest przy tym preparat zawierający w swoim składzie krem salicylowy i czynnik natłuszczający.
Pęcherze to z kolei wykwity skórne wypełnione płynem. Również i w tym przypadku warto przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu poprzez noszenie odpowiednio dopasowanego obuwia. Buty muszą być miękkie i wygodne, zwłaszcza podczas górskich wędrówek. Jeśli już pęcherze powstaną, z pomocą przychodzą specjalne plastry hydrokolidalne.